De gewone berenklauw kent vele gasten

A. van Dragt

Gewone Berenklauw

Wie eens de tijd neemt om op de schermbloemen te kijken zal zich verbazen over het aantal insecten dat er op voorkomt. Op de grote schermen van de gewone berenklauw zien we al een rijke sortering aan soorten.

De grootste is een zweefvlieg. Deze vertoont een grote gelijkenis met wespen of bijen. Een vogel die een nare ervaring met een bij of wesp heeft opgedaan, ziet liever om naar een andere prooi. Van dit feit profiteren de zweefvliegen, in ons land komen 328 soorten voor!

Op de bloem zien we ook vliegen en rode weekschildkevers. Die laatste worden ook wel soldaatjes genoemd. Behalve nectar en pollen doet ze zich ook te goed aan bladluizen en andere insecten.

Maar waarom komen al die insecten massaal af op de schermbloemen ? De bezoekers hebben allemaal gemeen dat hun tong te kort is om de nectar uit bloemen met een diepe bloemkroon te halen. Het stuifmeel op deze bloemen is overvloedig en gemakkelijk te bereiken.