De een z’n dood..

 

Vindt u het slordig dat het bos in de herfst vol met dode bladeren ligt? Het staat misschien niet zo netjes maar het is wel bijzonder belangrijk. De dode takken en bladeren beschermen de bodem tegen uitdrogen en er tussen is het lekker warm en vochtig. Talloze diertjes zoals pissebedden, slakken, wormen, duizendpoten en miljoenpoten woelen erin zodat de bodem lekker rul en vruchtbaar wordt. Om een idee te geven; 1 kubieke meter strooisel bevat ongeveer 1000 regenwormen, 100.000 mijten, 700.000 springstaarten en onvoorstelbare hoeveelheden bacteriën en schimmels. Het resultaat van deze afvalverwerking is een voor planten onmisbaar voedselpakket genaamd humus. Zonder dit proces werd de bodem kaal en onvruchtbaar, boom en struik zouden hiervan ernstig nadeel ondervinden. Die onvoorstelbare hoeveelheid diertjes die aan dit proces meewerken vormen zelf weer een rijke voedsel bron voor egels, mollen en vogels.

Ook in uw tuin kunt u met dit proces uw voordeel doen. Door de dode stengels en bladeren in de herfst niet in de vuilcontainer te doen, bespaart u zich een hoop werk en helpt u de natuur. Uw planten komen beter de winter door omdat ze beschut worden door het dode materiaal. Dit is beter als turf strooien boven uw bloembollen. Of loopt u soms in de winter graag met een natte jas aan! Bovendien kunt u genieten van de vogels in uw tuin die al het dode materiaal doorzoeken op overwinterende insekten. Daarbij keren ze het materiaal om en om zodat het meeste in het voorjaar al groten deels verteerd is.